• 9. února 2023 (GM číslo 04)

Dehydratace a pitný režim seniorů

Voda má nezastupitelnou úlohu při trávení a metabolismu. Je nezbytná pro transport kyslíku a živin k tkáním a buňkám a tvoří základ cirkulace krve. Ovlivňuje také regulaci tělesné teploty. Dostatečný příjem tekutin je důležitý i pro to, aby byl organismus schopen zajišťovat látkovou výměnu a vylučování škodlivých látek. Dostatečné množství vypitých tekutin zajišťuje plnou výkonnost všech orgánů.

Senioři málo pijí

Většina seniorů málo pije. Je to dáno mnoha faktory:

 1. Dříve se o nutnosti vypít dostatečné množství tekutin za den nemluvilo.
 2. Senioři mají menší pocit žízně.
 3. Svou roli mohou hrát i léky, které senioři v hojném množství užívají.
 4. Některé zdravotní obtíže snižují potřebu tekutin.
 5. Senioři zapomínají pít.
 6. Senioři odmítají pití kvůli tomu, že pak budou muset jít na toaletu a nestihnou to. (Tento důvod se objevuje velmi často, zvláště když se senior chystá jít někam na dobu delší než 1‒2 hodiny.)

Nedostatek tekutin se projevuje:

 1. bolestí hlavy,
 2. suchými rty,
 3. povadlou pletí,
 4. únavou,
 5. podrážděností,
 6. zácpou.

Dehydratace je ztráta vody a důležitých krevních solí jako draslíku a sodíku. Dehydratace může být životu nebezpečná a může být i příčinou smrti, zejména u silných průjmových onemocnění. Životně důležité orgány (ledviny, mozek nebo srdce) nemohou fungovat bez určitého minimálního množství vody a soli. Bez dostatečného množství vody může docházet až k poruchám funkce ledvin, vzniku ledvinových a močových kamenů. Zvyšuje se i riziko vzniku infekce močových cest, zánětu slepého střeva nebo onemocnění srdce a cév.

Příznaky dehydratace

 1. závratě,
 2. červenání v obličeji a horkost,
 3. silně koncentrovaná (tmavá) moč,
 4. snížení krevního tlaku za současného zvýšení tepové frekvence,
 5. nehybné hluboké vrásky,
 6. suché sliznice a kůže,
 7. svalové křeče,
 8. nedostatečné množství slin pod jazykem,
 9. narůstající letargie,
 10. odmítání tekutin,
 11. špatný krevní obraz,
 12. stavy zmatenosti (osoba může působit, jako by trpěla demencí).

Při závažných příznacích dehydratace je nutné ihned navštívit lékaře! Doma tento problém rychle nevyřešíte. Napít se už v tomto případě nestačí. Je třeba seniora zavodnit kapačkami.

Jak jednoduše poznat dehydrataci?

Zda toho váš (pra)rodič pije dost, poznáte například podle barvy jeho moči. Optimální barva je světle žlutá. Pokud je tmavá a koncentrovaná, je to špatně.

Můžete také zkontrolovat jazyk, při dehydrataci je suchý a povleklý.

Dehydrataci můžete poznat také podle stavu kůže. Při dehydrataci se kožní řasa na ruce při vytažení nevrátí hned do své původní polohy, ale zůstane zdeformovaná a vrací se do původního stavu pomalu. Pokud zjistíte, že váš (pra)rodič má výše uvedené příznaky, donuťte jej vypít sklenici čisté vody a konzultujte jeho stav s lékařem, zvláště pokud trpí dalšími příznaky uvedenými výše. V budoucnu dohlížejte na jeho příjem tekutin.

Kolik tedy má senior vypít?

Organismus seniorů má kvůli poklesu řady tělesných funkcí i nižší nároky na množství vody, protože pro tyto funkce již voda není potřeba. Senioři mají však i sníženou koncentrační schopnost ledvin. Ledviny již nejsou schopny regulovat množství vyloučené moči „jako za mlada“ a produkují jí více, čímž dochází k větším ztrátám.

Dočtete se, že pro člověka ve věku 65 let a více je ideální vypít dva litry tekutin. Množství příjmu tekutin je ale individuální. Nemůžeme chtít po někom, kdo celý život pil jen 1‒2 sklenice denně, aby na stáří vypil 2 litry denně. Bylo by ale fajn, aby váš (pra)rodič vypil alespoň litr denně. Na pitný režim je nutné dbát zvláště v létě při vysokých teplotách a zvýšit příjem tekutin minimálně na 2 litry. Při průjmech, zvraceních a vyšších fyzických výkonech je také nutné příjem tekutin zvýšit.

Senioři trpící potížemi s ledvinami nebo srdcem by se měli o ideálním denním množství tekutin poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Nejlepší je pít čistou vodu, popřípadě bylinkové čaje a ředěné neslazené ovocné či zeleninové šťávy. U zeleninových a ovocných šťáv to nepřehánějte s množstvím, mohou způsobovat průjmy. Senioři rádi pijí obilnou kávu (typu melta), na kterou jsou zvyklí z dětství. Ta je také vhodná a zdravá. K obědu je oblíbené nealkoholické pivo. Vyhýbat by se senioři (a vlastně úplně všichni) měli slazenému pití, nejen proto, že je obecně nezdravé, ale protože je již dokázáno, že množství konzumovaného cukru má vliv na vznik demence. Do příjmu tekutin lze započítat i polévky. Nelze do něj započítat kávu a černý čaj, protože odvodňují. Zvýšit množství tekutin v těle pomůže i zelenina a ovoce.

Dobré je naučit svého (pra)rodiče nosit vodu stále s sebou, ať jde kamkoliv. Mít vodu i doma stále po ruce ‒ na nočním stolku, na stolku u křesla, kde se dívá na televizi apod.

Pokud s ním nebydlíte, naučte jej, že si má ráno naplnit minimálně litrovou konvici či džbán vodou a za celý den ji vypít. A nejlépe k tomu přidat ještě čaj, polévku a ovoce a zeleninu.

Zvláště senioři trpící demencí mohou trpět dehydratací, protože nemají pocit žízně a zapomínají pít či pít odmítají. U nich je třeba převzít odpovědnost a hlídat množství vypitých tekutin.

Sdílet:
Gericon magazín do vašeho e-mailu

Každý měsíc nové číslo s informacemi, které mohou zachránit život.

Gericon magazín