Rozhodnutí o ústavní péči je komplexní cesta, na které se musíme vyrovnat s pravidly a překážkami od podání přihlášky po vlastní emoce. Protože emoce jsou často přehlíženou otázkou nebo nám nezbývá čas je vyslechnout, zmíníme se o nich v tomto článku a v dalším čísle navážeme praktickými kroky a radami.
Přestože na rozhodnutí pro ústavní péči není nic špatného, vzbuzuje v nás často výčitky, obavy, hněv i deprese. Proč tím procházíme a jak si můžeme pomoci?
Při rozhodování o ústavní péči můžeme zápolit s bolestí, smutkem, hněvem či rostoucími obavami, protože vnímáme, že s našim blízkým už to nebude jako dřív, nemoc zasahuje, vstoupila do našeho života a mění naše představy i pravidla. Podstatné je vědět, že tyto emoce jsou normální obrannou reakcí na extrémní situaci. Je ale také pravda, že rozhodnutím je třeba projít a s emocemi se nakonec vyrovnat, abychom nezůstali vězet v depresi nebo bezmoci. Co nám může pomoci?
Když se to nejhorší přežene a my se konečně trochu nadechneme, přichází čas na přehodnocení našeho dosavadního postoje. Tato fáze je obdobím, kdy už tak trochu dokážeme situaci přijmout a zvážit ztráty i přínosy. Z původní snahy bojovat nebo popřít situaci, začínáme Alzheimerovu nemoc vidět jako součást života, kterou jsme si sice nevybrali, ale kterou se učíme chápat a respektovat, abychom mohli kvalitně prožívat společný čas i péči o naše blízké. Přes těžkosti možná cítíme, že jsme nemoc odzbrojili, a místo opozice zaujímáme to nejdůležitější místo vedle milovaného člověka, kterého doprovázíme a zůstáváme s ním za všech náročných okolností.
Každý měsíc nové číslo s informacemi, které mohou zachránit život.